← Wszystkie posty
5 min read

🚀 Startujemy zapisy na kurs rysowania mangi: Manga Creators!

Twórz i wyrażaj emocje w mandze, po swojemu! Premiera nowego kursu Potęgi Obrazu! Zapraszamy Cię do wspólnej przygody w świecie mangi!

Twórz i wyrażaj emocje w mandze, po swojemu! Premiera nowego kursu Potęgi Obrazu! Zapraszamy Cię do wspólnej przygody w świecie mangi!
5 min read

Marzysz, by stworzyć własny komiks? A może chcesz w Japonii robić mangi? Wszystko jest możliwe.

Cześć, tu Paweł Graniak. Mimo że od ponad 12 lat prowadzę kursy z Concept Artu, to do dziś pamiętam swoje pierwsze spotkanie z mangą. To było jak eksplozja! Wtedy zaczęło się moje wielkie marzenie…

Są takie wydarzenia w życiu każdego twórcy, które pokazują mu nowe możliwości i sprawiają, że wyobraźnia szybuje. Tak było ze mną i filmem „Księżniczka Mononoke”. Zachłysnąłem się tą opowieścią o podróży wśród mitycznych sił natury. Widząc, jak niesamowite narzędzia oferuje manga, i w jak magiczny, pełen ekspresji sposób pokazuje emocje, zapragnąłem wprowadzić w ten świat innych, młodych artystów. Nauczyć ich konstruować opowieści i budować wyrazistych bohaterów. Moim marzeniem stał się kursu mangi.

Jednak „przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę” – potrzebowałem „mangowego wymiatacza”, kogoś, kto dosłownie „żyje” mangą. Usłyszałem wtedy o młodej artystce z Ukrainy, która w wieku 11 lat opanowała obsługę Photoshopa i Paint Tool Sai, nie bez przeszkód przeszła drogę do własnego manga style, i mając 25 lat została Art Leadem! To była Sofiia Bunduk.

Prawie natychmiast umówiłem się z nią na spotkanie, które zmieniło wszystko.

Gdy zaproponowałem Sofii współpracę… zapanowała ABSOLUTNA magia! Zaczęliśmy rozmawiać, dzieląc się swoją pasją i nauczycielską praktyką, a szkice, które podesłała Sofiia były dokładnie tym, czego potrzebowałem. Pełni zapału rozpoczęliśmy pracę nad kursem. Sofiia niesamowicie rozrysowała lekcje, a ja nagrałem narrację. Powstało coś z głębi naszych serc: Manga Creators!

Teraz wspólnie zapraszamy Cię w podróż po magicznym świecie mangi, pełnym emocji i przygód. Pomożemy Ci odnaleźć Twój styl, nauczymy opowiadać historie i pokażemy, jak tworzyć mangę po swojemu!

Sofiia Bunduk

1️. „Duże oczy, gesty, mimika! Marzę, by kreować mangowe światy i postaci”.

Manga to nie tylko rysunek – to wejście do tajemniczej krainy, w której wyobraźnia zmienia rzeczywistość. Mangowa anatomia ma zupełnie inny styl i klimat: duże oczy, uproszczone, podkręcone formy. Ich niesamowita wyrazistość i emocje odbijają się w ruchach, gestach i ekspresji (bieg, kopniaki itp.). Żeby je dobrze oddać, najpierw trzeba opanować rysunek postaci z zachowaniem ich realistycznej anatomii, a dopiero w drugim kroku, zacząć je przekształcać tak, by nabrały cech typowych dla bohatera mangi. Na kursie nauczymy Cię, jak to robić świadomie.

Sofiia Bunduk

2️. „Chcę odnaleźć równowagę w kompozycji i perspektywie”.

Manga składa się z wielu dynamicznych ujęć: pokazywania jednej sceny z kilku różnych perspektyw i komponowania ich w dość specyficzny sposób. To one nadają głębi całej historii, poruszają serca i rozbudzają wyobraźnię. Kiedy je opanujesz, Twoja manga ma szansę wyróżnić się na tle innych.

Sofiia Bunduk

3️. „Manga to eksplozja emocji. Pragnę je wszystkie poczuć i pokazać!”.

Silne emocje w mandze to „must have” i jeden z głównych wyróżników manga style. Na szczęście (i to dobra wiadomość) to kwestia praktyki i wyczucia. Pamiętaj, że każdy Mangaka rozwija się w swoim tempie. Praktyka i cierpliwość są niezbędne, a systematyczne doskonalenie umiejętności, przyśpieszy Twój rozwój w mandze. Zrobi to też nauka pod okiem doświadczonych sensei i w grupie pasjonatów mangi, którzy dzielą się swoim pomysłami i inspiracjami. Po to powstał Manga Creators.

Sofiia Bunduk

Jaki mamy na to pomysł?

Od początku wiedzieliśmy, że Manga Creators nie może być zwykłym kursem nauki rysunku. Bo świat emocji, pokazany w mandze, również nie jest zwykły. Dołączając do Manga Creators odbędziesz podróż przez cudowny mangowy świat, jako jeden z Otaku.

Na kursie mocno wczujesz się w przygodę, postać i powstającą opowieść. Stworzysz niesamowite potwory, postaci i światy, takie jak: leśny stwór Yoksi, Samuraj Mistrz Mieczy, Połykacz Dusz lub Salvo. Przejdziemy przez realistyczne proporcje i nauczymy Cię ich przekształcania. Same reguły tworzenia mangi mogą się różnić w zależności od konkretnego stylu i preferencji twórcy, ale ważne, żeby eksperymentować, znaleźć swój własny język wizualny i czerpać z różnych źródeł.

Kluczowa jest tu umiejętność storytellingu. Właśnie na tym skupimy się najbardziej, krok po kroku wprowadzając Cię na kolejne poziomy wtajemniczenia.

W rysowaniu mangi ważna jest też wymiana doświadczeń i wzajemna inspiracja, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić ten kurs w formie kohorty. Co to oznacza w praktyce? Będziesz pod naszą opieką: feedback do swoich prac otrzymasz na Discordzie, a co tydzień podczas sesji LIVE spotkasz nie tylko nas, ale też innych uczestników kursu, którzy tak, jak Ty rozpoczną pracę nad mangą.

Czeka na Ciebie miejsce pełen niespodzianek i wyzwań, gdzie poczujesz się dobrze. Będziesz wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Czego nauczysz się na kursie?

🎯 Zaczniesz tworzyć swój unikalny styl w mandze.

🎯 Zaprojektujesz niesamowite mangowe postaci (świadomie wykorzystując przekształcenia), lokacje, potwory, duchy, demony, mechy, Yoksi i inne istoty.

🎯 Zrozumiesz „od zera" jak posługiwać się medium, jakim jest komiks, stosując storytelling.

Na kursie Manga Creators pomożemy Ci znaleźć Twój własny język wizualny.

Kto skorzysta najwięcej?

✅ Kurs Manga Creators jest dla Ciebie, jeśli marzysz, by zacząć tworzyć pełne wspaniałych opowieści mangowe komiksy i wskoczyć w tej umiejętności poziom wyżej. To kurs zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy już rysują. Konieczna jest znajomość podstaw rysunku

✅ Żeby wynieść z kursu jak najwięcej, potrzebujesz:

 • znać (i mieć) Photoshop lub inny program do grafiki np. Clip Studio Paint, Krita, Procreate
 • komputer, tablet
 • znać choć podstawy rysunku digitalowego

Dla kogo ten kurs nie będzie dobrym kierunkiem?

Uczciwie jest powiedzieć to głośno, więc rozwiewamy wątpliwości:

🚫 To nie jest kurs dla osób zupełnie początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w dziedzinie rysunku i nie mają w tej sferze żadnego doświadczenia.

🚫 Jeśli jesteś osobą, która nigdy nie miała kontaktu z mangą, nie czytała komiksów, nie rysowała w tym stylu, ani nie oglądała żadnego anime, to nie skorzystasz z tego kursu w pełni. Musisz mieć podstawowe pojęcie na temat mangi, żeby wykorzystać cały potencjał tego, co przygotowaliśmy.

🚫 To nie jest też kurs dla osób, które nie lubią i nie chcą wejść do mangowego świata i go rozwijać. Jeśli interesują Cię inne style, ale nie manga, ten kurs zdecydowanie nie jest dla Ciebie.

Co zyskasz, uczestnicząc w Manga Creators?

 • 🎉 Stworzysz swój pierwszy komiks (2 rozkładówki). Koniec z działaniem na oślep!
 • Zdobędziesz cenną umiejętność radzenia sobie z mangowym artblockiem.
 • Poznasz inne osoby, które tak jak Ty lubią rysować, czytać komiksy manga i oglądać filmy anime.
Sofiia Bunduk

Jak wygląda program Manga Creators?

Całość trwa 6 tygodni. Akurat tyle pozwoli Ci płynnie, krok po kroku przejść przez kolejne stopnie mangowego „wtajemniczenia”.

W pierwszym tygodniu rozpoczniemy naszą przygodę! Drużyna uda się do wioski rozmawiać ze starszym, czyli Senpai. Następnie przeprawi się przez Głodną Rzekę.

Tydzień drugi to wymarsz Drużyny do Latającego Lasu na spotkanie z Yoksi na Uroczysku Pieśni. Przemierzą kolejną lokację i spotkają przyjaciela, który pomoże im w walce z Bestią.

W trzecim tygodniu Drużyna odnajdzie Leże Bestii. Bohaterowie wyruszą na spotkanie z nią.

W ostatnim tygodniu Drużyna w końcu pokona Bestię.

Oto główne tematy każdego tygodnia:

 • Tydzień 1 – Różne style Mangi i tworzenie postaci.
 • Tydzień 2– Latający las. Technika gestu i manekizacji.
 • Tydzień 3 – Leże Bestii. Rysowanie atrybutów i antagonisty.
 • Tydzień 4 – Perspektywa i lokacja.
 • Tydzień 5 – Rozkładówki komiksu.
 • Tydzień 6 – Tworzenie okładki komiksu i postprodukcja.

Dokładny program znajdziesz na grafikach poniżej 👇

Program kursu
Program kursu
Program kursu
Program kursu
Program kursu
Program kursu

Poznaj swoich sensei

Sofiia Bunduk – pochodzi z małego miasteczka w Ukrainie, Pawłograd. W sieci jest znana pod pseudonimem Sonya Moon. Współpracowała z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, gdzie prowadziła wykłady z tworzenia postaci i grafiki koncepcyjnej. Aktualnie pracuje w firmie gamingowej TechTelent jako Senior Artist.

Na swoim koncie ma współpracę przy grach znanej firmy Playrix, pracę nad grą „Gods Unchained”,  „MeChat”, okładkami i ilustracjami do książek autorów z list bestsellerów. Manga jest jej pasją od wielu lat. Współtworzenie kursu Manga Creators to, jak sama pisze „spełnienie jej marzeń”. Bardzo lubi uczyć innych młodych twórców.

Linki do portfolio Sofii:

https://www.artstation.com/sonyamoon

https://www.instagram.com/sonyamoon__/

https://www.instagram.com/sonyamoonart/

Sofiia Bunduk

Paweł Graniak – założyciel studia gier Image Power S.A. Autor „Snu Czarownika”, słynnego fabularnego podręcznika Concept Artu, na którym „wychowało" się setki concept artystów w Polsce. Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna publikacja po polsku, która dotyczy tej dziedziny.

Od ponad 12 lat prowadzi szkolenia z Concept Artu i Digital Paintingu w ramach Potęgi Obrazu. Był także wykładowcą Concept Artu i Digital Paintingu w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej na wydziale Game Art w Łodzi.

Paweł Graniak

Kalendarz Programu 📅

START KURSU 13 MAJA, ZAKOŃCZENIE 23 CZERWCA.

Manga Creators jest programem kohortowym, w którym uczymy się razem. Dołączysz do społeczności adeptów mangi o podobnych celach.

SESJE i KONSULTACJE LIVE W KAŻDĄ ŚRODĘ WIECZOREM O 18.30

Sercem programu jest platforma Circle oraz sesje LIVE wieczorem na ZOOM. Spodziewaj się solidnej dawki wiedzy i wymiany doświadczeń (również z innymi kursantami). Każdy ze środowych warsztatów potrwa 1,5-2 godziny. Podczas tych dogłębnych sesji Q&A otrzymasz pomoc w rozwiązywaniu konkretnych problemów oraz dodatkowy feedback do swoich projektów.

WSZYSTKIE sesje LIVE będą nagrywane, więc nic Cię nie ominie.

Dostęp do nagrań i materiałów dostaniesz na 12 miesięcy!

10 GODZIN NAGRAŃ VIDEO I 6 GODZIN KONSULTACJI

W ciągu 6 tygodni zajęć otrzymasz do zrobienia praktyczne zadania oraz materiały do samodzielnej nauki, oprócz sesji LIVE (które będą nagrywane).

WYZWANIA PROJEKTOWE

Będziesz uczyć się poprzez robienie, a nie oglądanie. Na pracę nad zadaniami zarezerwuj sobie ok. 4-6 godzin ****tygodniowo.  Po ukończeniu wszystkich zadań, otrzymasz certyfikat.

FEEDBACK DO POSTĘPÓW

Podczas kursu skupiamy się bardzo mocno na ciągłym dawaniu feedbacku. Dokładnie wiesz co, i w jaki sposób masz robić. Nie zostaniesz bez opieki na żadnym z etapów.

SPOŁECZNOŚĆ

Uczysz się w grupie, a nie samotnie. Nasz program oparty jest o społeczność działającą razem w trakcie 6 tygodni kursu. Codziennie będziesz uczestniczyć w dyskusjach na platformie Discord i dzielić się wiedzą. Po zakończeniu kursu platforma nadal będzie dostępna do dalszych dyskusji.

Jak dołączyć?

Kurs Manga Creators startuje 13 maja i potrwa do 23 czerwca. Właśnie rozpoczęliśmy przedsprzedaż dla naszej społeczności.

Tylko teraz masz możliwość dołączenia do kursu w cenie 490 zł (cena brutto, z 23% VAT). Zniżka obowiązuje do 7 kwietnia do północy.

Po tej dacie regularna cena kursu wyniesie 990 zł brutto.

Dołączając teraz, oszczędzisz 500 zł. Nie zwlekaj :)

👉 https://www.potegaobrazu.pl/manga-creators

Masz dodatkowe pytania?

Śmiało napisz lub zadzwoń:

☎️ 739 038 640

✉️ potegaobrazu@brave.courses

Do zobaczenia w Manga Creators! :)

Sofiia i Paweł

Medium length heading goes here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.